Zapomeňte na neúsporné domy, stavte pasivní, žádá Evropská unie
 

 

         Evropská unie zavádí jednu z největších změn ve stavebnictví v historii, která má výrazně snížit vliv lidí na životní prostředí. Podle již schválené směrnice o energetické náročnosti budov bude možné stavět od roku 2020 prakticky jen pasivní domy.

         Postavit pasivní dům přijde nyní ve srovnání s klasickým o deset až patnáct procent dráž. "Když se však započítají provozní náklady, tak vyjde levněji".  Při současných cenách energie můžete počítat s tím, že se vám tato investice do 15 let vrátí.

         Zatímco u běžného nového domu dáte za roční vytápění plynem přes dvacet tisíc korun, u nízkoenergetického jen necelých deset tisíc. Pasivní domy jdou ještě dále – dokážou snížit náklady až na tři tisíce korun za rok, tedy na pouhou sedminu ve srovnání s běžným domem.

 

         Na pohled ho nepoznáte

         Nízkoenergetický či pasivní dům na první pohled od toho běžného nepoznáte. Může být z cihel i ze dřeva, může mít plochou i sedlovou střechu. Liší se jen úsporou energií.

         "Porovnává se spotřeba tepla v kilowatthodinách na vytápění jednoho metru čtverečního plochy budovy za rok. Běžný nově postavený dům má roční spotřebu tepla kolem 110 kilowatthodin na metr čtvereční, domy nízkoenergetické jen do 50 kilowatthodin.

         Pasivní domy jdou ještě dále. Pokud se pro něj rozhodnete, pak by vaše náklady na vytápění měly být doslova minimální. Jeho roční spotřeba tepla je nižší než 15 kilowatthodin na metr čtvereční. Pro srovnání - starší domy mívají roční spotřebu tepla i kolem 200 a více kilowatthodin na metr čtvereční.

         Proto je velmi důležitá tepelná izolace, která musí být silná všude alespoň min. 250 mm, pokud možno ale 40O mm. Abyste takové tloušťky dosáhli, narostou vám stěny na 350 až 550 mm. Technickým řešením velkého profilu řeziva nebo tepelného mostu je systém Posi-joist.

         Systém Posi-joist vyvinula firma MiTek, který je chráněný patentem, právě pro tyto konstrukce stěn nízkoenergetických a pasivních domů.