בניה עם פלדה דקת דופן – פתרונות לעולם טוב יותר

א. סקירה כללית

פלדה היא אחד מחומרי הגלם הפופולאריים ביותר שבהם משתמשים בבניה. מגוון השימושים האפשריים עם פלדה הוא רחב מאוד וכולל בין השאר: קירות, גגות, רצפות, חוצצים ודקורציה.

 

בכל יום נמסרות בעולם כ-45,000 יחידות דיור חדשות לבעליהם. לענף הפלדה יש פתרונות מצוינים בתחום זה בדמותם של בתים העשויים משלד פלדה. שיעור הגידול השנתי בעולם, בבניה למגורים עם שלד פלדה, הוא מרשים מאוד ועומד על כ-50%. למעשה, הוא יותר ממכפיל את עצמו כל שנתיים.

 

במדינות רבות הבניה עם פרופילי פלדה דקת דופן נפוצה מאוד, הן בבניה הפרטית והן בבניה הציבורית, מסחרית ותעשייתית. על בניה בפלדה בכלל, ועל השימוש בפרופילי פלדה דקת דופן בפרט, נרחיב את הדיבור במאמר זה.

ב. יתרונות

1. קלות ונוחות

היתרונות של בניה עם פלדה דקת דופן הם רבים. הבולטים שבהם הם ייצור קל ומהיר עם כוח עבודה לא מיומן, חיתוך עם כלים זמינים והרכבה מהירה. הטכנולוגיה הזו מאפשרת גם העברה בקלות של מערכות חשמל, אינסטלציה ומיזוג אוויר, בחלל הקיים בתוך הקירות והמחיצות. כמו כן, בתים מפלדה מצריכים תחזוקה מינימאלית, אם בכלל. את הגג ניתן להרכיב על גבי המבנה או על גבי הקרקע ולהניפו כיחידה אחת.

2. איכות הסביבה (בניה ירוקה)

יתרון בולט נוסף של הפלדה, הוא יתרון סביבתי – הפלדה היא 100% ממוחזרת ולכן אינה פוגעת באיכות הסביבה. יתרונות נוספים הם התכונות התרמיות והאקוסטיות של מבנים אלו החוסכים בהוצאות מיזוג הבתים.

                                            

3. עלות

עקב קלות ומהירות ההקמה, מבני הפלדה מוזילים את עלות המבנה, כמו גם את עלות היסודות. אך החיסכון אינו רק בטווח הקצר – התחזוקה המזערית הדרושה, חוסכת גם היא בטווח הארוך.

 

4. עמידות באש

מבנה הבנוי מפלדה דקת דופן הוא למעשה מבנה מחומרים שאינם דליקים, ולכן, בניה זו מהווה את הפתרון האולטימטיבי כאשר יש דרישה למבנה לא דליק. ניתן להשיג אפילו עמידות באש של שעתיים, עם לוחות ציפוי סטנדרטיים.

 

5. קירות

קבלנים מעדיפים בניה יבשה בבניית קירות חוץ ופנים, וזה אכן נעשה בבניה עם קירות פלדה.

קירות הבנויים מפלדה דקת דופן בנויים מפרופילי "C" מעורגלים בקר. עובי הפרופילים נע בין 0.5 ל-2.5 מ"מ. הציפוי החיצוני של המבנה הוא פונקציה של התכונות שמבקשים להקנות למבנה. עבור קירות פנים, הציפויים הנפוצים ביותר הם לוחות גבס או צמנט בורד, עקב התכונות האקוסטיות המשובחות שלהם. במקרה של שריפה הם גם מתפקדים כמבודדים מצוינים, ומונעים מהחום להגיע אל הפלדה. נוסף על כך, קל לצבוע ציפויים אלו.

 

6. אגדים

המטרה בבניית גג היא שהוא יהיה קשיח, קל משקל וחסכוני. דרישה נוספת וחשובה לא פחות היא עמידות הגג בפני תנאים אקלימיים קיצוניים בכלל ושריפות בפרט. אגדים מפלדה דקת דופן נותנים את המענה האידיאלי לכל הדרישות הללו. הם מציעים פתרון אידיאלי לדרישת העמידות בפני דליקות, ועומדים בדרישות התקנים המחמירים ביותר.

דרישה נוספת בגגות היא לנצל את חלל הגג בצורה הטובה ביותר. לאגדי הפלדה יש יתרון משמעותי גם בתחום זה – בעקבות השימוש באגדים הממוקמים במרווחים כפולים מאגדי עץ ועשויים מפרופילים חזקים במיוחד, מתאפשר ניצול מקסימאלי של חלל הגג. במבני תעשיה ומסחר ניתן לבנות גג במפתח של עד 30מ' ללא תמיכה.

הגגות שאותם ניתן לבנות מפלדה דקת דופן מתאימים לבתים פרטיים, בתי ספר ומבני מסחר, ומהווים תחליף ראוי ורצוי לכל השיטות הקיימות של בניית גגות משופעים. בעזרת תכנת מחשב

ג. סיכום

העולם מתפתח בקצב מהיר, ובענף הבניה יש דרישה ברורה למהירות, פשטות, יעילות ודיוק. ראינו שבניה עם פלדה דקת דופן נותנת מענה לבעיות בניה רבות, החל מבעיות הקשורות בכוח אדם, דרך בעיות הקשורות בעמידות החומר ובעלות וכלה בהתחשבות באיכות הסביבה:

  • קל משקל
  • קשיח
  • מדויק
  • אקוסטיקה טובה
  • לא מושפע מלחות
  • פרטי חיבור קלים והרכבה מהירה באתר עם כוח אדם לא מיומן
  • "בניה ירוקה" – שימוש בחומר ממוחזר.
  • בלתי דליק – סיווג מקסימאלי לפי ת"י 755: VI.4.4
  • אידיאלי לייצור מתועש

 

במאמר זה עמדנו על יתרונות הבניה עם פלדה. אין ספק שזו הבחירה המושכלת והנכונה.
 
 

אינג' אילן רביב

מנכ"ל מייטק- ישראל