Nasza historia

Historia MiTek - Sepiowe zdjęcie Johna Calvina Jurieta z lat 50. XX wieku

1953

Inżynier John "Cal" Jureit wynalazł i opatentował łącznik Gang-Nail, pierwszą metalową płytę łączącą z zębami dziurkowanymi do wiązarów drewnianych, która nie wymagała dodatkowego mocowania gwoździami.

Historia MiTek - Dwie płytki gwoździowe ułożone tak, aby pokazać obie strony produktu

1956

Cal założył firmę Gang-Nail Systems, Inc. która zajmowała się tłoczeniem metalowych płytek łączących, wynalazła i sprzedawała maszyny montażowe oraz świadczyła usługi inżynierskie firmom produkującym prefabrykowane drewniane więźby dachowe dla domów.

Historia MiTek - Czarno-białe zdjęcie Waltera Moehlenpaha z lat 60.

1960

Louis, Missouri, Walter Moehlenpah, rozszerzył swoją działalność w zakresie hydrauliki, znaną jako Moehlenpah Industries Inc. Wszedł na rynek budownictwa mieszkaniowego, opatentowując swoją wersję płyty łączącej z zębami dziurkowanymi do produkcji prefabrykowanych wiązarów. Wzorując się na Cal Juriet i Gang-Nail Systems, Moehlenpah wyprodukował również maszyny do nakładania płyt łącznikowych i rozpoczął działalność w Afryce, Australii, Kanadzie i Europie.

1972

Firma Moehlenpaha - obecnie znana jako Hydro-Air Engineering - zainstalowała swój program kratownicowy na komputerze typu mainframe firmy General Electric, umożliwiając producentom w całym kraju dostęp do programu za pośrednictwem zdalnych terminali, dzięki czemu klienci mogli wybierać spośród dziesiątek standardowych konstrukcji lub wprowadzać specjalną geometrię.

Historia MiTek - wycinek z gazety dotyczący historii Paula Cornelsona kupującego część Hydro-Air Engineering

1982

Podczas jednej z głębokich recesji na rynku mieszkaniowym, Hydro-Air Engineering znalazło się w trudnej sytuacji. Paul Cornelson, ówczesny wiceprezes Ralston Purina, przejął Hydro-Air Engineering od rodziny Moehlenpah i rozpoczął wdrażanie zmian mających na celu przywrócenie firmie rentowności. W trakcie tego procesu Cornelson dowiedział się od klientów, że oprogramowanie, które Hydro-Air Engineering dostarcza do projektowania kratownic i generowania dokumentacji produkcyjnej jest kluczem do ich wartości jako dostawcy. Cornelson myśląc o oprogramowaniu i roli, jaką technologia odgrywa w wartości firmy dla jej klientów, chciał stworzyć nową tożsamość, która wprowadziłaby technologię do nazwy firmy. W rezultacie tworzy firmę macierzystą, MiTek Industries, Inc. i zostaje prezesem i dyrektorem generalnym.

1987

MiTek utworzył joint venture z brytyjską firmą Bowater, PLC, aby przejąć Gang-Nail Systems. Gang-Nail Systems i Hydro-Air Engineering kontynuowały działalność pod tym samym właścicielem, ale jako niezależne marki na rynku.

Historia MiTek - Dave McQuinn i trzech mężczyzn przy biurku z komputerem z końca lat 80.

1990

MiTek rozpoczął nowy projekt oprogramowania, który obejmował nową wówczas technologię firmy Microsoft zwaną Microsoft Windows. Wykorzystując platformę Windows, MiTek stworzył MiTek 2000 (później przemianowany na MiTek 20/20), pierwszy natywny program do projektowania kratownic Microsoft Windows z wielostanowiskowym, graficznym interfejsem użytkownika.

1991

Firmy operacyjne Hydro-Air Engineering i Gang-Nail Systems łączą się pod jedną marką: MiTek Industries, Inc. Po raz pierwszy Hydro-Air Engineering i Gang-Nail Systems wchodzą na rynek jako jedna marka - MiTek.

Historia MiTek - Koperta z płytkami paznokciowymi zawinięta w folię bąbelkową

2001

Kiedy firma MiTek była na skraju sprzedaży przez Bowater, PLC, Gene Toombs, ówczesny prezes, przewodniczący i dyrektor generalny firmy MiTek, zadzwonił do Warrena Buffetta z Berkshire Hathaway, aby przedyskutować możliwość przejęcia firmy MiTek. Pana Buffetta nie było tego dnia w biurze, więc jego sekretarka zasugerowała, aby Toombs napisał do niego list. Mimo sceptycyzmu, Toombs i zespół firmy MiTek przygotowali i wysłali pakiet informacji do pana Buffeta, w tym płytkę złącza zapakowaną w bańkę. 31 lipca 2001 roku firma MiTek stała się członkiem rodziny firm Berkshire Hathaway.

Historia MiTek - Nowy zakład automatyki w St. Charles, Missouri

2006

Firma MiTek otworzyła w St Charles w stanie Missouri obiekt o powierzchni 177 600 stóp kwadratowych, który ma służyć jako centrum produkcyjne, badawczo-rozwojowe i szkoleniowe.

2008

We wczesnych i średnich latach 2000 firma MiTek kontynuowała dokonywanie kluczowych przejęć, które zdywersyfikowały jej ofertę rozwiązań dla rynku budownictwa mieszkaniowego i komercyjnego. 

Rozwiązania oferowane przez MiTek - Szara grafika przedstawiająca cztery filary firmy MiTek - usługi, usługi automatyczne, zintegrowane oprogramowanie, produkty inżynieryjne Rozwiązania oferowane przez MiTek - Szara grafika przedstawiająca cztery filary firmy MiTek - usługi, usługi automatyczne, zintegrowane oprogramowanie, produkty inżynieryjne

2020

MiTek jest innowatorem i twórcą platform. Tworzymy oprogramowanie i wymyślamy rozwiązania i metody, które umożliwiają przemysłowi optymalizację równowagi pomiędzy off-site i on-site. Nasze oprogramowanie, usługi, produkty inżynieryjne i automatyzacja umożliwiają naszym klientom przekształcenie sposobu projektowania, produkcji i budowy.